Euro 2016 – semifinale: Franta rupe blestemul istoric in fata Germaniei si se califica in finala in care o asteapta Portugalia!

portugalia-frantaUn singur meci a mai ramas de disputat la Euro 2016, marea finala. Miercuri si joi s-au disputat cele doua partide din semifinale, in urma carora, Portugalia si Franta s-au calificat in ultimul act.

Portugalia este prima echipa calificata in finala EURO 2016 dupa ce a trecut de Tara Galilor, scor 2-0. Dupa o prima repriza fara goluril, lusitanii au inceput perfect repriza a doua, iar Cristiano Ronaldo a fost decisiv. Dupa ce a marcat cu capul, in minutul 50, peste doar trei minute a sutat din nou spre poarta lui Hennessey, iar Nani a deviat decisiv. Portugalia se va afla la a doua finala de EURO din istorie, dupa cea din 2004, in calitate de tara gazda, pierduta in fata Greciei.

PORTUGALIA – TARA GALILOR 2-0 (Ronaldo 50, Nani 53)

Echipele care au evoluat:

PORTUGALIA:
Rui Patrício – Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro – Danilo, João Mário, Adrien Silva, Sanches – Nani, Ronaldo

TARA GALILOR:
Hennessey – Gunter, Chester, Ashley Williams, Collins, Taylor – Allen, Ledley, A. King – Bale, Robson-Kanu

La Marseille, in cea de-a doua semifinala, tara gazda, Franta, s-a revansat in fata Germaniei, dupa ce a fost invinsa, mai mereu, de catre nemti, in istorie. ”Cocosii” s-au impus cu 2-0, dupa o ”dubla” a lui Antoine Griezmann, cel care are mari sanse sa devina golgeterul turneului. Atacantului Atletico Madrid a marcat prima data, chiar in prelungirile primei reprize, dintr-un penalty dictat de Rizzoli, dupa un hent comis de Bastian Schweinsteiger, in stilul lui Jerome Boateng. In partea secunda, in urma unei faze la care Pogba s-a descurcat foarte bine si a centrat in careu, Neuer a respins gresit, mingea a ajuns la Griezmann, care a trimis-o in poarta. Franta ajunge, astfel, din nou in finala unui turneu final pe care il organizeaza, la fel cum s-a intamplat si in precedentele doua ocazii, Euro 84 si Cupa Mondiala 98. Atunci, francezii au reusit sa se si impuna in fata Spaniei, respectiv, Braziliei.

GERMANIA – FRANTA 0-2 (Griezmann 45+2 p, 72)

Echipele care au evoluat:

GERMANIA: Neuer – Kimmich, Boateng, Hoewedes, Hector – Emre Can, Schweinsteiger – Oezil, Kroos, Draxler – Mueller.

FRANTA: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.