Sferturile de finala ale Euro 2016: Franta se impune lejer in fata surprizei Islanda si se pregateste de un duel cu Germania. Portugalia – Tara Galilor, prima semifinala!

sferturile-euro-2016Duminica seara, la St-Denis, pe Stade de France, a avut loc ultimul sfert de finala. Reprezentanta tarii gazda, Franta, a dispus fara probleme de una dintre surprizele turneului final, Islanda. Dupa doua victorii si un egal in Grupa A si o ”optime” castigata in fata Irlandei, ”cocosii” au inceput foarte bine meciul, cu goluri marcate de Giroud si Pogba in primele 20 de minute. De asemenea, si finalul de repriza a fost unul perfect, Payet, cu un sut de la marginea careului, si Griezmann, cu o scarita, ducand scorul la 4-0.

In partea a doua, islandezii au tinut neaparat sa marcheze si au redus din diferenta prin Sigthorsson, insa, imediat, Giroud a reusit ”dubla”. Pe final, nordicii au mai punctat o data, parasind turneul cu capul sus. Neinvinsa pana la acest ”sfert”, Islanda pleaca acasa dupa ce a marcat cel putin o data in fiecare meci si dupa ce a castigat, in ”optimi”, in fata Angliei.

De partea cealalta, Franta trebuie sa se pregateasca pentru un duel extrem de dificil in fata Germaniei, o echipa care, acum doi ani, a dat de pamant cu gazda ”Mondialului”, Brazilia, pe care a invins-o cu 7-1.

FINAL / Franta – Islanda 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sigthorsson 56, B. Bjarnasson 84)

Echipele care au evoluat:

FRANTA: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.

ISLANDA: Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, A. Skulason – Gudmunsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnasson – Sigthorsson, Bodvarsson.

”Finala din sferturile de finala de la Euro 2016” a fost reprezentata intalnirea dintre Germania, campioana mondiala en-titre, si Italia, vicecampioana Europei, care a avut loc sambata, de la ora 22:00, pe Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux.

Neinvinse pana acum, la acest turneu final, nemtii chiar fara gol primit, cele doua echipe au inceput meciul parca temandu-se de adversarul din fata. Pana la urma, germanii au inceput sa forteze, putin pe finalul primei reprize, iar apoi si dupa pauza. Asta s-a vazut si pe tabela, pentru ca, la cateva minute dupa o interventie spectaculoasa a lui Florenzi, Mesut Ozil l-a invins pe Buffon.

Dupa primirea golului, italienii au parut ca nu mai pot face nimic si, in plus, nici Antonio Conte n-a avut vreo reactie. A venit insa greseala mare a lui Boateng, care a facut hent in careu, iar Bonucci a transformat penalty-ul dictat corect de Kassai. S-a intrat, apoi, in prelungiri, iar Germania nu reusea nici de data asta sa o invinga pe Italia in 90 de minute. Blestemul s-a rupt insa la loviturile de departajare, desi, italienii au fost primii mai aproape de victorie dupa ratarile lui Muller si Ozil, care au venit insa dupa penalty-ul executat penibil de Zaza, peste poarta. Dupa, insa, Pelle a tras pe langa, iar Neuer s-a opus in fata lui Bonucci, iar Schweinsteiger a avut ocazia sa transforme lovitura decisiva. Nu s-a intamplat asta, pentru ca jucatorul lui Manchester United a sutat si el peste poarta, iar, apoi, s-a mers pana la a noua serie, acolo unde Darmian a ratat, iar Hector a transformat cu noroc, mingea intrand in poarta, pe sub Buffon.

Germania – Italia 1-1, 6-5 d.p (Ozil 65 / Bonucci 78 – pen)

GERMANIA: Neuer – Howedes, Boateng, Hummels, Hector – Kimmich, Khedira, Kroos, Ozil – Muller, Gomez

ITALIA: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio – Pellè, Eder

Vineri seara, in al doilea sfert de finala la Campionatul European din Franta, Tara Galilor a produs una dintre surprizele competitiei, eliminand pe Belgia, echipa considerata chiar favorita la trofeu de anumiti specialisti. Desi au fost condusi, dupa golul extraordinar marcat de catre Radja Nainggolan, galezii au revenit foarte bine si au pus presiune pe belgieni, reusind chiar sa egaleze, in urma unui corner.

Partea secunda a inceput la fel ca si prima, cu Belgia in atac, insa, de data aceasta, echipa lui Gareth Bale, unul dintre cei trei golgheteri de pana acum ai turneului, a marcat. In prezent fara echipa, Hal Robson-Kanu l-a invins pe Courtois, dupa ce s-a descurcat perfect, intre trei adversari (Meunier, Denaeyer si Fellaini, intrat la pauza, in locul lui Ferreira Carrasco). In continuare, echipa lui Hazard si De Bruyne n-a reusit sa fie prea periculoasa, iar, pe final, galezii au mai lovit o data, printr-un alt jucator venit din Championship, Sam Vokes.

Britanicii merg, asadar, in semifinale, acolo unde vor intalni pe Portugalia.

Tara Galilor – Beglia 3-1 (A. Williams 31, Robson-Kanu 55, Vokes 85 / Nainggolan 13)

TARA GALILOR: Hennessey – Chester, A. Williams, B. Davies – Gunter, J. Allen, Ledley, Ramsey, N. Taylor – Robson-Kanu, Bale.

BELGIA: Courtois – Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku – Nainggolan, Witsel – Carrasco, De Bruyne, Hazard – R. Lukaku.

Nationalele Poloniei si Portugaliei s-au infruntat, joi, de la ora 22.00, in primul sfert de finala de la Campionatul European din Franta.

Portugalia s-a calificat in semifinale dupa ce a reusit sa se impuna la loviturile de departajare. Scorul pe durata timpului regulamentar a fost 1-1, iar la penaltiuri scorul a fost 5-3 in favoarea lusitanilor. Jucatorii au mers cap la cap pana cand executia lui Blaszczykowski a fost parata de Rui Patricio, iar Quaresma, dupa ce a marcat decisiv in „optimi”, a inscris si acum ducand Portugalia in semifinale.

Polonia – Portugalia 1-1, 3-5 d.p. (Lewadowski 2 / Renato 33)

POLONIA: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki – Milik, Lewandowski

PORTUGALIA: Rui Patrício – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – Adrien Silva, William Carvalho, Renato Sanches, João Mário – Nani, Cristiano Ronaldo

Partida de pe Stade Velodrome (Marsilia) va fi arbitrata de germanul Felix Brych, ajutat de conationalii Mark Borsch si Stefan Lupp.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , , ,