BC Mures egaleaza in finala, iar campioana la baschet masculin va fi cunoscuta joi seara in fieful celor de la CSM CSU Oradea!

Mures-OradeaDupa ce a pierdut acum doua zile in fata propriilor suporteri al treilea meci din finala baschetului masculin cu CSM CSU Oradea, BC Mures a avut o cu totul alta prestatie luni seara, castigand cu 79-70 (43-29). Scorul general a devenit 2-2, iar noua campioana va fi decisa in sala „Antonio Alexe” din Oradea.

Formatia mureseana s-a impus in sferturile 1, 2 si 4, cu 17-16, 26-19, 21-20, oaspetii reusind sa incheie in avantaj doar in sfertul al treilea, 21-15. Echipa antrenata de la 8 aprilie de Szaszgaspar Barnabas, fostul secund al lituanianului Audrius Parkuraitis, demis inaintea final fourului Cupei Romaniei, a condus pe tot parcursul acestei partide.

Au inscris 12 cosuri de trei puncte, fata de opt ale oradenilor, au ratat mai putine aruncari libere, reusind sa pastreze un avans linistitor, care a dus finala in jocul decisiv.

Principalii trei marcatori au fost Martinic, 18, Gajovic, 17, Pustahvar, 12, respectiv Barnette, 20, Mandache, 15, Zupan, 13.

Meciul cu numarul 5 va avea loc pe 2 iunie, in sala „Antonio Alexe” din orasul de langa Crisul Repede.