Sorana Cirstea si Andreea Mitu, in turul doi al calificalilor pentru tabloul principal la Roland Garros. Patricia Tig a fost eliminata

roland-garros-calificari

UPDATE / Andreea Mitu a invins-o, marti, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-3, pe poloneza Paula Kania, si s-a calificat in turul al doilea al calificarilor turneului de la Roland Garros, faza in care a ajuns si Sorana Cirstea, nu si Patricia Tig.

UPDATE / Din pacate, Patricia Tig nu a putut sa confirme prezenta in „sferturile” turneului de la Madrid si a trebuit sa se recunoasca invinsa de americanca Vania King, in primul tur al calificarilor la Roland Garros, scor 2-6, 6-2, 5-7, dupa 2 ore si 11 minute.

UPDATE / Sorana Cirstea a trecut de primul tur al calificarilor pentru tabloul principal la Roland Garros, marti, dupa o victorie lejera in fata chinezoaicei Yuxuan Zhang, scor 6-4, 6-0. Urmatoarea adversara a Soranei se va decide dupa dualeul dintre Cepelova si Zhu, ambele jucatoare mult sub pozitia 99 WTA ocupata in aceasta saptamana de trgovisteanca.

Dupa ce baietii au debutat luni, acum si fetele vor intra in febra calificarilor ale turneului de la Roland Garros, unde Romania va avea trei reprezentante.

Prima jucatoare care pasi pe zgura pariziana va fi Sorana Cirstea, locul 99 WTA, a treia favorita a calificarilor. Targovisteanca o va intalni pe chinezoaica Yuxuan Zhang, ocupanta pozitiei 167 in ierarhia mondiala, in al treilea meci de pe terenul 10, in jurul orei 14:00. Cele doua nu au mai fost adversare pana in prezent.

Va urma Patricia Tig, locul 101 WTA, a patraa favorita, care va juca impotriva americancei Vaniei King (166 WTA), in al treilea meci de pe terenul 6. Cele doua nu au mai fost adversare.

In fine, Andreea Mitu, numarul 114 mondial, a 9-a favorita, o va intalni pe poloneza Paula Kania, locul 148 WTA, in partida a treia de pe terenul 8. Cele doua sportive au mai fost adversare o data, in 2012, la Prerov (Cehia), cand s-a impus Mitu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,