Irina Begu s-a calificat in semifinalele probei de simplu, apoi si in cea de dublu, la Foro Italico! Mergea si Bopanna, in semifinale. „sferturile” probei de dublu

Begu-pumn

UPDATE / Perechea romana Irina Begu/Monica Niculescu continua parcursul in proba de dublu a turneului de la Roma, dupa o noua victorie, scor 7-6 (4), 6-3, in sferturile de finala, in fata favoritelor numarul trei, Timea Babos (Ungaria)/Iaroslava Șvedova (Kazahstan), obtinand calificarea in semifinale!

UPDATE / Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna s-au calificat in semifinalele probei de dublu din cadrul turneului Masters 1.000 de la Roma, vineri, dupa victoria cu 6-3, 6-4 in fata cuplului Philipp Kohlschreiber (Germania)/Viktor Troicki (Serbia).

UPDATE / Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 7-6 (3), pe japoneza Misaki Doi, locul 45 WTA, si s-a calificat in semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, faza in care poate duel in premiera cu liderul WTA, Serena Williams!

Singura sportiva din Romania ramasa in competitie pe tabloul de simplu, Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, o intalneste in sferturile de finala ale turneului de la Roma pe japoneza Misaki Doi, pozitia 45 WTA, partida urmand a incepe de la ora 15:00. Cele doua jucatoare nu s-au intalnit pana acum.

Pentru accederea in „sferturi” la Foro Italico, Irina Begu le-a invins pe Gasparyan, Azarenka si Kasatkina, victorii realizate fara sa pierda vreun set la turneul italian.

Misaki Doi a trecut de Cornet, Safarova si Konta, pierzand un set in ultimul duel. Nipona a fost invinsa la turneul de la Madrid de Simona Halep, in turul secund.

In jurul orei 18.00, Irina Begu va reveni pe teren, in sferturile de finala ale probei de dublu, acolo unde face pereche cu Monica Niculescu. Cele doua vor juca pe terenul 1 contra favoritelor 3, Timea Babos si Yaroslava Shvedova.

La masculin, in jurul orei 17.30, pe arena Pietrangelli, va intra pe teren si singurul roman ramas in concursul de dublu: Florin Mergea. Alaturi de Rohan Bopanna, el va juca impotriva cuplului Philip Kohlschreiber/ Viktor Troicki, tot in sferturile de finala.