EHF Champions League Final4 / CSM Bucuresti e campioana Europei la handbal feminin, dupa ce a invins-o pe Gyor, la Budapesta, dupa aruncarile de departajare!

csm-bucuresti-champions-leagueUPDATE / Dupa incheierea finalei, Bella Gullden a primit titlul de golghetera a competitiei (108 goluri), iar Jelena Grubisic a fost numita MVP-ul final four-ului.

UPDATE / CSM Bucuresti este noua campioana a Europei la handbal feminin, dupa ce a invins-o pe Gyor, la Budapesta, cu 4-1 la aruncarile de departajare, de la 7 metri. Dupa 60 de minute, scorul a fost 22-22, iar dupa cele zece minute de prelungiri, scorul a fost 25-25. La aruncarile de departajare, Gullden (CSM Bucurest) si Kovacsics (Gyor) au transformat, din seriile doi si trei au marcat doar Martin si Rodrigues, de la CSM, intrucat Pessoa a aparat aruncarile lui Groot si Loke. In final, Bradeanu a inscris golul decisiv!

UPDATE / Dupa zece minute de prelungiri, scorul intre CSM Bucuresti si Gyor e in continuare egal, 25-25. Urmeaza acum aruncari de departajare, dupa ce campioana Romaniei a egalat din nou pe final, de data aceasta prin Gullden, de la 7 metri.

UPDATE / Finala Ligii Campionilor intra in prelungiri, dupa ce Linnea Torstenson a egalat la 22, in ultimele secunde, cu o aruncare deviata! CSM Bucuresti – Gyori ETO 22-22, dupa 60 de minute.

UPDATE / CSM Bucuresti incheie foarte bine prima repriza a finalei si o conduce pe Gyor cu 13-12 la pauza!

UPDATE / A inceput finala Ligii Campionilor, CSM Bucuresti – Gyor!

UPDATE / Vardar a castigat cu 30-28 (14-16) finala mica a final four-ului disputata impotriva lui Buducnost.

Dupa victoria categorica, de sambata, cu 27-21 in fata lui Vardar Skopje, CSM Bucuresti va juca astazi, de la ora 18:45, impotriva lui Gyori Audi ETO, in finala Ligii Campionilor la handbal feminin. Cele doua echipe s-au mai intalnit in acest sezon si in Main Round, iar, atunci, formatia maghiara a castigat ambele partide. CSM Bucuresti pierduse ambele jocuri insa si cu Vardar in Main Round, insa, in urma cu o zi, a castigat intalnirea cea mai importanta cu macedonencele, cea din final4.

In semifinalele din cadrul acestui final4 care se desfasoara la Budapesta, Gyor a trecut cu 21-20 de detinatoarea trofeului, ZRK Buducnost.

Inaintea marii finale, CSM Bucuresti – Gyor, va avea loc meciul pentru locul trei, Vardar – Buducnost. Acesta va incepe la ora 16:15.