Muresenii si oradenii, la o victorie de calificarea in finala Ligii Nationale de baschet masculin!

minge-baschet-inelMeciurile cu numarul 2 ale semifinalelor Ligii Nationale de baschet masculin au avut aceeasi invingatori ca in partidele anterioare desfasurate la Polivalentele din Bucuresti si Oradea. Astfel, BC Mures si CSM CSU Oradea conduc cu 2-0 in disputele cu Steaua CSM Eximbank, respectiv UBT Cluj-Napoca. Urmeaza doua confruntari pe terenurile echipelor care au evoluat in deplasare, ce pot decide formatiile calificate in finala pentru titlu.

BC Mures s-a impus cu 78-66 (28-33) in Capitala, victorie conturata in ultimul sfert, cand s-a desprins la 59-51, 65-56, 74-64. Stelistii lui Claudiu Fometescu s-au apropiat la 64-67, dar n-au putut mai mult, diminuandu-si sansele de a ajunge in ultimul act ce va stabili noua campioana. Martinic a fost din nou cel mai bun jucator al oaspetilor, inscriind 26 de puncte, secondat de Pustahvar, 18. De la stelisti am retinut prestatia lui Nicoara, autor a 18 puncte.

CSM CSU Oradea, incurajata de o sala arhiplina, a castigat cu 67-61, dupa ce la pauza se inregistra un scor egal, 33-33. Oradenii au profitat de greselile in lant ale adversarilor, care n-au inscris timp de aproape sase minute, desprinzandu-se in sfertul al treilea la 44-33, diferenta care s-a mai redus pana la trei lungimi, 61-64. Barnette si Zeno, cu cate 15 puncte au fost principalii marcatori ai invingatorilor, Pasalic fiind cosgeterul oaspetilor, cu 14 reusite.

Atat muresenii, cat si oradenii, mai au nevoie de o singura victorie pentru a ajunge in finala mare.