Miami Open / Monica Niculescu merge brici in proba de dublu! Romanca joaca, maine, in semifinale

monica-niculescu-miamiMonica Niculescu isi continua parcursul fara greseala in proba de dublu, la openul de la Miami. Romanca de 28 de ani si partenera sa, rusoaica Margarita Gasparian, s-au calificat in semifinale, dupa victoria in fata cuplului Vania King (SUA)/ Ala Kudriavtseva (Rusia), scor 6-3, 7-6 (3).

Niculescu si Gasparian, performerele fazei anterioare, in care au eliminat principalele favorite, Martina Hingis (Elvetia)/ Sania Mirza (India), s-au impus in sferturile de finala dupa o ora si 33 de minute.

La doar al treilea turneu impreuna, Niculescu si Gasparian si-au asigurat un cec de 82.410 dolari si 390 puncte WTA. In penultimul act, cele doua jucatoare vor infrunta invingatoarele din meciul Timea Babos (Ungaria)/ Iaroslava Svedova (Kazahstan) – Katerina Bondarenko/ Olga Savciuk (Ucraina).

Etichetat cu: , , , , , , , ,