FINAL / Pandurii – Steaua 0-1. ”Ros-albastrii” preiau conducerea, dupa un final de meci cu scandal

Pandurii-Steaua

Steaua a castigat cu 1-0, la Severin, cu Pandurii, dupa un penalty transformat de Nicusor Stanciu intr-un final incins de meci, in care gorjenii s-au considerat neindreptatiti, dupa ce arbitrul aditional Marian Comanescu i-a indicat ”centralului” Marius Avram sa arate punctul cu var, dupa un presupus hent al lui Ioan Hora in careul lui Stanca.

Reactia ”pandurilor” lui Edi Iordanescu este de inteles, intrucat acestia au fost foarte aproape sa reziste pana la final, desi au evoluat mai bine de o repriza cu un om mai putin dupa eliminarea lui Filip Mrzljak.

Trebuie spus ca, la pauza, Reghecampf l-a introdus pe Ciprian Marica, insa atacantul s-a accidentat din nou si a iesit dupa doar 21 de minute.

Aceasta victorie o duce pe Steaua pe primul loc, intrucat campioana sezonului trecut are un golaveraj superior Astrei. Giurgiuvenii urmeaza insa sa evolueze vineri, pe terenul lui Dinamo, in aceasta etapa a patra din play-off.

PANDURII: Stanca – Ungurusan, Spaunaru, Vasco, Acsinte – Mrzljak, Ropotan – Antal, Nistor, Radut – Hora.
Antrenor: Edi Iordanescu.

STEAUA: Nita – Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic – Bourceanu, Pintilii – Popa, Stanciu, Hamroun – Chipciu.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,