UPDATE / Begu si Niculescu, OUT la simplu, dar Monica a eliminat-o pe Hingis la dublu! Bacsinszky a trecut de Radwanska si va juca cu Halep in „sferturi”

simona-halep-miami-openUPDATE / Irina Begu a parasit si ea competitia, dupa ce a fodt nevoita sa se recunoasca invinsa de catre americanca Madison Keys, in doua seturi, scor 6-1, 6-3. In schimb, la dublu, Monica Niculescu, eliminata la simplu, si rusoaica Margarita Gasparian au produs surpriza „optimilor”, prin victoria cu 6-4, 6-2 in fata principalelor favorite, Martina Hingis (Elvetia)/Sania Mirza (India).

UPDATE / Din pacate, Monica Niculescu n-a facut fata rachetei numarul 1 a Marii Britanii, Johanna Konta, si a trebuit sa se recunoasca invinsa dupa doua seturi identice, 6-2, 6-2.

UPDATE / Dupa alte 49 de minute si doar un serviciu pierdut, Simona Halep si-a adjudecat si setul secund al partidei cu Heather Watson, scor 6-4 si va juca in „sferturi” cu castigatoarea duelului Agnieszka Radwanska – Timea Bacsinszky.

UPDATE / Simona Halep si-a adjudecat primul set in fata britanicei Watson, desi si-a pierdut de doua ori serviciul. Setul a durat 41 de minute.

Optimele de finala din turneul WTA Premier Mandatory de la Key Biscayne si o parte din meciurile din turul al treilea al turneului ATP Masters 1000 vor avea loc luni. Toate cele trei romance ramase in turneu, Simona Halep, Monica Niculescu si Irina-Camelia Begu vor evolua pe Terenul numarul 1.

Ziua va incepe cu Halep, care, de la ora 17:55, o va intalni pe Heather Watson, jucatoare din Marea Britanie care a acces pe tabloul principal datorita unui Wild Card. Watson le-a invins, pana acum, la Miami Open, pe Petra Cetkovska, Sloane Stephens (favorita 20) si Yanina Wickmayer.

Dupa meciul lui Halep, pe Terenul 1 vom avea meciul Adrian Mannarino – Andrey Kuznetsov, iar, apoi, partida Monica Niculescu (favorita 32) – Johanna Konta (favorita 24). Britanica de origine maghiara a ajuns pana in aceasta faza dupa victoriile cu Danka Kovinic si Elena Vesnina. Niculescu va juca apoi si la dublu, alaturi de rusoaica Margarita Gasparyan, impotriva principalelor favorite, Martina Hingis si Sania Mirza. Aceasta partida din turul doi va avea loc pe al doilea teren, dupa ora 0:00.

In ceea ce o priveste pe Irina Begu, aceasta va juca in ultimul meci de pe Terenul 1, impotriva lui Madison Keys (favorita 22). Intre aceasta partida si cea a Monicai Niculescu va avea loc si meciul Elina Svitolina – Ekaterina Makarova.

Tot luni vom avea si partide precum Serena Williams – Svetlana Kuznetsova (Terenul Central, dupa ora 20:00), Grigor Dimitrov – Andy Murray, Jack Sock – Milos Raonic (Central, dupa 1:30) sau Victoria Azarenka – Garbine Muguruza (Grandstand, dupa ora 22:00).