Doua echipe germane in sferturile Ligii masculine a Campionilor la handbal!

zagreb-lowenOptimile Ligii masculine a Campionilor la handbal masculin s-au incheiat duminica seara cu eliminarea surprinzatoare a liderei campioanei Germaniei, Rhein Neckar Loewen, in propria arena, de catre HC PPD Zagreb. Merg, in schimb, in sferturi. Flensburg Handewitt si THW Kiel.

Deziluzie imensa pentru cei 13.200 de spectatori veniti la Mannheim pentru a sarbatori calificarea favoritilor de la Rhein Neckar Loewen, care veneau dupa victoria in deplasare, 24-23, la HC Prvo Pinarsko Drustvo Zagreb. Croatii le-au naruit sperantele impunandu-se cu 31-29 (13-15) si obtinand o calificare spectaculoasa in sferturi. Unde vor avea ca adversara pe Paris Saint Germain, cu care a jucat in faza grupelor.

THW Kiel a refacut handicapul de patru goluri, 29-33, din turul cu Pick Szeged, obtinand victoria cu 36-29. In sferturi vor intalni pe FC Barcelona. Flensburg Handewitt a reeditat pe teren propriu succesul din prima partida, la aceeasi diferenta, 31-30, fata de 28-27 cu Montpellier Aglomeration. In sferturi va evolua impotriva formatiei poloneze Vive Tragi Kielce, calificata dupa duble victorii cu teamul belarus Meskov Brest, 32-28 si 33-30. Al patrulea sfert va opune echipele Vardar Skopje, 30-30, 25-24 cu Orlen Wisla Plock si MKB Veszprem, 29-24, 41-28 cu Motor Zaporojie.

Meciurile se vor desfasura in duble manse, in perioadele 20-24 aprilie si 27 aprilie-1 mai.