UPDATE / Monica Niculescu e in „optimi”, dupa un meci lejer in fata new-yorkezei Vandeweghe! Irina Begu se califica si ea dupa un meci de 2h 38′ cu Kr. Pliskova

irina-begu-miami-openUPDATE / Irina Begu merge si ea in turul al patrulea de la Miami Open, dupa 7-5 4-6 6-4, in doua ore si 38 de minute, cu Kristyna Pliskova. Urmatoarea adversara va fi Madison Keys, victorioasa cu 6-4 6-4 in fata Robertei Vinci.

UPDATE / Setul secund al partidei Irina Begu – Kristyna Pliskova a fost adjudecat de cehoaica, scor 6-4. Avem decisiv.

UPDATE / Niculescu a castigat la 1 setul al doilea si accede la pas in optimile competitiei! Urmatoarea adversara a romancei se va decide intre Johanna Konta si Elena Vesnina.

UPDATE / Set si pentru Irina Begu, in fata Kristynei Pliskova, scor 7-5, dupa 50 de minute de la prima serva. In celalalt meci, Monica Niculescu pare sa nu aiba nicio emotie si e foarte aproape de as-i adjudeca partida in doua seturi.

UPDATE / Monica Niculescu si-a adjudecat primul set in fata americancei Coco Vandeweghe, scor 6-4, dupa o ora fara un minut de la prima minge.

Monica Niculescu si Irina Begu vor incerca astazi sa o urmeze pe Simona Halep in optimile de finala ale turneului WTA Premier Mandatory, de la Miami. Cele doua vor juca, in jurul orei 20:00, in meciul al treilea de pe terenurile 1, respectiv 2.

Dupa victoria in trei seturi in fata chinezoaicei Peng Shuai, Niculescu o va intalni pe Coco Vandeweghe, jucatoarea din Statele Unite care a eliminat-o pe a sasea favorita a competitiei de la Key Biscayne, Carla Suarez Navarro. Partenera de dulbu mixt de la Australian Open a lui Horia Tecau s-a impus in doua seturi, 6-4 6-2, in fata ibericei. Partida dintre romanca si americanca va incepe dupa meciurile Yoshihito Nishioka – Dominic Thiem (incepe la ora 16:55) si Viktor Troicki – David Goffin.

Irina-Camelia Begu are astazi sasa de a ajunge intre ultimele 16 jucatoare la Miami Open, dupa ce, in urma cu un tur, a revenit de la 0-5 in meciul cu Sabine Lisicki, calificandu-se apoi in runda a treia. Mai mult, la fel ca Monica Niculescu, si ea a scapat de o adversara din Top 10 WTA, intrucat Belinda Bencic, a saptea favorita, s-a retras in primul set al duelului cu Kristyna Pliskova, atunci cand era condusa cu 4-1 de catre jucatoarea venita din calificari. Meciul dintre Begu si sora geamana a mult mai cunoscutei Karolina Pliskova va incepe dupa Naomi Osaka – Timea Babos (incepe la 17:00) si Treat Huey / Max Mirnyi – Ivan Dodig / Marcelo Melo.