VIDEO / Victorie importanta pentru Galca in La Liga! Espanyol a invins-o pe Athletic Bilbao si s-a indepartat de zona retrogradarii

espanyol-bilbaoEchipa antrenata de Costel Galca, Espanyol Barcelona, isi continua seria pozitiva in campionatul Spaniei. Catalanii au ajuns la 7 puncte din 9 posibile, in ultimele trei etape, dupa victoria de astazi, 2-1 cu Athletic Bilbao.

In meciul din runda a 30-a din La Liga, desfasurat pe stadionul din Cornella de Llobregat, oaspetii au deschis scorul prin Eraso in minutul 20. In prima parte a meciului, elevii lui Galca au solicitat si un penalty, insa arbitrul Iglesias nu a dictat nimic la caderea lui Moreno.

In actul secund, Espanyol a intors meciul in doar trei minute: mai intai Diop a egalat in minutul 54, apoi Caicedo a marcat golul victoriei in minutul 57. Caicedo a mai trimis mingea in poarta si in minutul 72, dar golul a fost anulat pentru off-side.

In urma acestui rezultat, Espanyol urca pe pozitia a 12-a in clasament, cu 35 de puncte. Bilbao se afla pe locul 6, cu 47 de puncte.