UPDATE / Romania a spulberat Uruguayul si s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro!

romania-preolimpicUPDATE / Muntenegru a invins Danemarca, scor 26-22 (13-10). In urma acestor rezultate, Romania si Muntenegru, cu doua victorii dupa primele doua zile ale turneului preolimpic, au obtinut calificarea la Rio, astfel ca meciul direct de duminica va avea ca miza doar primul loc in grupa.

UPDATE / Romania obtine o victorie categorica, scor 36-19, si asteapta rezultatul meciului Danemarca – Muntenegru pentru a afla daca a obtinut de astazi calificarea la Jocurile Olimpice.

UPDATE / La pauza, Romania are un avantaj confortabil in fata Uruguayului, scor 17-10.

UPDATE / In minutul 20, „tricolorele” isi mentin avansul de 5 goluri, scor 11-6.

UPDATE / Dupa zece minute de joc, elevele lui Tomas Ryde au luat o optiune serioasa de a castiga partida si conduc cu 7-2.

UPDATE / A inceput meciul Romania – Uruguay.

Romania va intalni, astazi, de la ora 18:45, pe Uruguay, in al doilea meci din turneul preolimpic de la Aarhus. Jucatoarele lui Tomas Ryde sunt mari favorite in aceasta partida, mai ales dupa ce au castigat fara probleme, in urma cu o zi, in fata Danemarcei, cu 32-25.

O victorie cu Uruguay poate fi suficienta pentru selectionata noastra de handbal feminin, in cazul in care Danemarca nu va invinge pe Muntenegru, echipa care s-a impus lejer, vineri, cu 34-19 in fata Uruguayului. Meciul Danemarca – Muntenegru se va desfasura tot astazi, de la ora 21:00.

Dupa prima zi, Muntenegru si Romania au cate doua puncte, in timp ce Danemarca si Uruguay, niciunul.

In ultima zi, duminica, Muntenegru va intalni Romania, de la 18:30, iar Danemarca, pe Uruguay, de la 21:00.

sursa foto: gsp.ro