Stelemet Zielona Gora, echipa lui Vlad Moldoveanu, invinsa acasa in prima mansa a sferturilor EuroCup

stelmen-gran-canariaFormatia poloneza Stelmet Zielona Gora, unde joaca si romanul Vlad Moldoveanu, a pierdut primul meci din sferturile EuroCup jucat acasa, cu Herbalife Gran Canaria Las Palmas. S-a impus in deplasare si BC Strasbourg. Au castigat in fata propriilor suporteri Bayern Munchen si Dolomiti Energia Trento.

Stelmet a fost invinsa cu 82-93 (49-44), Moldoveanu fiind al treilea marcator, cu 10 puncte, cele mai multe, 20, reusindu-le americanul Dee. Ca si sarbul Omic, de la oaspeti. Si Bayern a reusit un succes scontat, 99-89 (50-44) cu Galatasaray Istanbul, partida in care cele mai multe puncte le-au marcat Thompson, 27, respectiv Lasme, 28. BC Strasbourg a intrecut la noua puncte, 94-85 (50-48) pe BC Nizni Novgorod, in fieful acesteia. O surpriza a fost infrangerea echipei Emporio Armani Milano, 73-83 (41-45) de Domoiti Energia Trento, chiar daca a evoluat in deplasare. Cosgeteri, cu cate 23 de puncte, au fost Pascolo si Kalnietis.

Cu exceptia meciului ce va fi sustinut de Galatasaray in propria arena, marti, celelalte partide din retur se vor desfasura miercuri.