FINAL / Optimile de finala UCL, mansa retur: Barcelona e deja in sferturi dupa inca o victorie cu Arsenal, Bayern a eliminat-o pe Juve, dupa prelungiri

carton-UCL-optimiFaza optimilor de finala din UEFA Champions League s-a incheiat in aceasta seara, in care s-au jucat ultimele doua partide din mansa retur. FC Barcelona, dupa inca o victorie in fata lui Arsenal, si FC Bayern Munchen, dupa ce a eliminat-o pe Juventus in urma prelungirilor, au completat tabloul sferturilor de finala, acolo unde erau deja calificate VfL Wolfsburg, Real Madrid, Benfica, PSG, Manchester City si Atletico Madrid.

Dupa un 2-0 pe Emirates Stadium, Barcelona nu a avut probleme in a obtine calificarea in sferturile de finala. Catalanii s-au impus cu 3-1 si pe teren propriu in fata lui Arsenal, dupa ce Neymar, Suarez si Messi au marcat cate un gol. Reusita uruguayanului poate fi considerata golul serii.

In partida desfasurata pe Allianz Arena, Juventus a inceput impecabil si a deschis scorul rapid prin Paul Pogba. Peste ceva mai mult de 20 de minute, Bianconeri si-au marit avantajul dupa un contraatac superb realizat de Alvaro Morata si Juan Cuadrado. Bayern parea ca nu se regaseste nici dupa pauza, insa un gol inscris de Robert Lewandowski in minutul 73 a reaprins sperantele bavarezilor. Pe final, nemtii au cautat cu disperare golul egalizator, iar acesta a venit in timpul aditional. Thomas Muller a inscris in minutul 90+1 dupa o faza cu cea similara de la reusita lui Lewandowski, iar duelul a intrat in prelungiri. In extra-time, Bayern a rezolvat calificarea dupaa ce a marcat de doua ori in trei minute, in debutul partii secunde, prin doi jucatori introdusi pe parcurs de Guardiola – Thiago Alcantara (intrat pe teren in minutul 101) si Kingsley Coman (intrat in minutul 60). Ultimul dintre acestia este imprumutat la Munchen chiar de la Juventus.

Tragerea la sorti a duelurilor din sferturile de finala va avea loc vineri.

FINAL / FC Barcelona – Arsenal 2-1 (Neymar 18, Suarez 65, Messi 88 / Elneny 51)

FINAL / Bayern Munchen – Juventus 4-2 (Lewandowski 73, Muller 90+1, Thiago 108, Coman 110 / Pogba 5, Cuadrado 28)

Etichetat cu: , , , , , , , ,