Indian Wells / Novak Djokovic si Rafael Nadal au avansat in optimile de finala

nadal-indian-wellsNumarul unu mondial in tenisul masculin, Novak Djokovic, s-a calificat in optimile de finala ale competitiei din California in urma victoriei cu 7-5, 7-5 inregistrata, miercuri, in fata germanului Philipp Kohlschreiber.

Cvadruplu castigator la Indian Wells, Djokovic a castigat dupa o ora si 40 de minute de joc. Sarbul il va avea ca adversar in turul urmator pe spaniolul Feliciano Lopez, ocupantul locului 21 in clasamentul ATP. Ibericul a trecut in turul al treilea de compatriotul sau Roberto Bautista, scor 7-6 (7/5), 6-7 (10/12), 6-4, dupa 3 ore si 16 minute de joc.

Un alt favorit care a ajuns in optimile de finala ale turneului californian este spaniolul Rafael Nadal, cap de serie numarul 4, care a trecut cu 6-0, 7-6 (11/9) de un alt jucator iberic, Fernando Verdasco, la capatul unui meci care a durat o ora si 42 minute. Nadal va juca in turul urmator cu germanul Alexander Zverev, care l-a eliminat in doua seturi, 6-2, 6-2, pe francezul Gilles Simon.