VIDEO / Pantilimon, pe cai mari la Watford! Portarul roman ajunge in semifinalele Cupei Angliei dupa victoria de pe Emirates Stadium

pantilimon-watford-fa-cupCostel Pantilimon a incasat primul gol in tricoul lui Watford, dar echipa sa a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Angliei, dupa ce s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Arsenal Londra.

A fost cea de-a treia aparitie a goalkeeperului de 29 de ani in poarta lui Watford, toate in FA Cup. In precedentele doua, cu Nottingham Forest si Leeds United, romanul a reusit sa inchida poarta.

Fostul goalkeeper al lui Manchester City si Sunderland a fost la cateva minute de a incheia si a treia partida pentru echipa lui Quique Sanchez Flores fara gol primit. Arsenal a marcat prin Welbeck, abia in minutul 88, dupa un assist superb al lui Ozil.

In acel moment, Watford conducea deja cu 2-0. Ighalo a deschis scorul la cinci minute de la reluare, iar oaspetii si-au dublat avantajul dupa 63 de minute, prin Guedioura. Pantilimon a primit si un cartonas galben, pentru tragere de timp, in finalul primei reprize.

Watford s-a calificat in semifinalele Cupei Angliei pentru a sasea oara in istoria clubului, ultima prezenta in aceasta faza a competitiei inregistrandu-se in 2007.