VIDEO / Lukaku a dat-o afara pe Chelsea din FA Cup. Diego Costa a luat-o pe urmele lui Suarez

diego-costa-everton-chelseaChelsea a ratat si ultima sansa de a castiga un trofeu in acest sezon, dupa ce a fost eliminata si din Cupa Angliei. „Albastrii” au fost invinsi, sambata, cu 2-0, de catre Everton, pe Goodison Park, in sferturile de finala, dupa doua goluri marcate de Romelu Lukaku, atacantul care a primit foarte putine sanse pe Stamford Bridge.

Golurile belgianului au venit destul de tarziu, in minutele 77 si 82, insa, chiar si dupa acestea, meciul nu a fost lipsit de evenimente. La cateva secunde dupa, in urma unui fault comis de Gareth Barry asupra lui Diego Costa, atacantul lui Chelsea s-a ridicat extrem de nervos de jos si s-a abtinut cu greu sa nu-l loveasca pe fostul mijlocas de la Manchester City si Aston Villa, cu capul in gura. Costa n-a reusit insa sa se controleze in totalitate si l-a muscat pe englez de gat in stilul Luis Suarez, dupa care l-a strans in brate pe acesta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Arbitrul Michael Oliver i-a avertizat cu cartonas galben pe ambii, insa cum Diego Costa mai primise unul in minutul 11, l-a vazut si pe cel rosu. Barry n-a terminat nici el meciul pe teren, pentru ca, la scurt timp, a vazut si el al doilea galben.

Everton merge asadar in semifinalele FA Cup, acolo unde s-a mai calificat si Crystal Palace, care a castigat, vineri, cu 2-0, pe terenul lui Reading. Ultimele doua sferturi de finala sunt programate duminica: Arsenal – Watford (15:30) si Manchester United – West Ham United (18:00).