EXCLUSIV / Valeriu Iftime: ” In opinia mea, Voluntari trebuia batuta, e o echipa slaba, slaba”

valeriu-iftimeFC Botosani a pierdut un punct, la Voluntari, dupa ce a fost egalata la 1, in minutele aditionale. Finantatorul moldovenilor, Valeriu Iftime, a spus dupa meci, la Sport Total FM, in emisiunea ”Liga de weekend”, ca nu i-a placut deloc partida din ”Stefan cel Mare” si l-a intepat din nou pe antrenorul Cristi Pustai.

Am pierdut doua puncte, categoric. Am avut meciul in mana, puteam face 2-0. Mie nu mi-a placut meciul, a fost un meci urat. Prea multe greseli personale, parca prea multa emotie. Pana la urma, i-a iesit lui Cristi Pustai dupa atatea rezultate de 0-0. Bine, cand joci cu 20 de mijlocasi, doar 0-0 faci.

Nu pot sa-i vad pe jucatori atat de fricosi. Au pierdut mingea la mijlocul terenului, am avut niste ocazii unde trebuia sa fie gol. In opinia mea, Voluntari trebuia batuta, e o echipa slaba, slaba. Cand vad echipa facuta numai din mijlocasi si doar un atacant… Norocul nostru ca nu e echipa facuta din doi portari. Eu nu-l critic pe Cristi, dar am voie sa-mi spun pararea. Pararea mea e ca am fost prea fricosi. N-are voie Ngadeu sa se piarda…

Eu sunt dezamagit ca am luat gol in minutul 90+1. Daca eram mai atenti… Adica nu eram dominati…

La arabul ala cu barba, cum il cheama… Maftei, trebuia sa-i dea rosu.

Eu am fost de acord cu sistemul asta, dar nu ne-a iesit. Daca nu faci eforturi mari, doar Steaua si Dinamo mai aduc oameni la stadion, in provincie.

Fotbalul pe un stadion fara spectatori e ca o piesa de teatru fara spectatori. Fotbalul va muri astfel. Trebuie sa schimbam ceva. Solutia mea pentru Botosani era un stadion de 7-8 mii de locuri, fara pista.

Eu zic ca un buget de saracie ar fi intre 2,5 si 3 milioane de euro, un buget echilibrat, intre 3 si 3,5, iar, daca vrei sa faci performanta, peste cinci milioane. Daca vrei sa faci infrastructura, iti mai trebuie cateva mii de euro.

Sezonul acesta am iesit cu o gaura in buget de 450.000 de euro”, a declarat Valeriu Iftime, la Sport Total FM.