Victorie importanta pentru Espanyol in „subsolul” din La Liga. Galca: „Echipa a aratat atitudine si a fost foarte motivata!”

espanyol-rayoEspanyol Barcelona a reusit, aseara, un succes foarte important in lupta pentru supravietuire in La Liga, 2-1 pe teren propriu cu Rayo Vallecano.

Echipa lui Galca a trecut peste esecul de joi cu Betis si a deschis repede scorul pe stadionul din Cornella de Llobregat, in minutul 12, cand Abraham a fructificat pasa lui Asensio.

In repriza secunda, catalanii isi puteau dubla avantajul la ocaziile lui Burgui si Asensio. Golul a venit insa in poarta lui Espanyol, dupa un sut superb al lui Bebe (67). Peste numai zece minute, Hernan Perez a adus victoria gazdelor cu o executie senzationala.

A fost foarte important sa castigam. Echipa a aratat atitudine si a fost foarte motivata, ceea ce este un lucru foarte bun. E cel mai important lucru asta! Dupa ce am deschis scorul, Rayo a lasat mai multe spatii in aparare si am putut sa ne creem mai multe ocazii, pe care nu le-am concretizat insa. Perez a marcat un gol superb si sunt bucuros pentru el, avea nevoie de aceasta reusita„, a declarat Costel Galca.

Gratie acestei victorii, Espanyol se mentine pe locul 14, cu 31 de puncte, la 5 lungimi peste Rayo si Granada, ultima ocupand pozitia a 18-a, prima retrogradabila.