La jumatatea meciului pentru titlul suprem, Hou Yifan o conduce pe Maria Muziciuk, campioana en-titre la sah!

sah-fete-finalaChinezoaica Hou Yifan, 22 de ani, conduce, dupa cinci partide, cu scorul de 3-2, meciul cu ucraineanca Maria Muziciuk, 24 de ani, campioana en titre, pentru stabilirea noii regine a sahului mondial feminin. Intalnirea, la care asista peste 100 de jurnalisti, are loc la Palatul Potocki, din Lvov, dupa sistemul cel mai bun din 10 runde.

In cele cinci runde a fost consemnata o singura victorie, de partea chinezoaicei, restul s-au terminat la egalitate. Runda cu numarul 6 va avea loc miercuri 9 martie. Dupa cele 10 runde, in caz de egalitate, vor avea loc meciuri pentru departajare.

Fiecare meci are limita de 40 de mutari in 90 de minute, cu 30 de secunde suplimentare la fiecare mutare si 30 de minute bonus la mutarea 40.

200.000 euro vor imparti cele doua sportive, 120 000 (60%) pentru castigatoare si 80 000 (40%) pentru finalista.

Hou Yifan a este campioana mondiala din perioadele 2010-2012 si 2013-2015.