Inca o victorie pentru Juventus, inca un meci fara gol primit de Buffon. Gigi e la 93 de minute distanta de recordul lui Sebastiano Rossi

gigi-buffon-bergamoJuventus a revenit pe primul loc in Seria A, dupa victoria cu 2-0 in fata Atalantei, la Bergamo si dupa un nou meci in care Gianluigi Buffon nu a primit gol. Legendarul portar italiani a ajuns la 836 de minute de invincibilitate si e la 93 de minute distanta de recordul absolul detinut de Sebastiano Rossi.

In sezonul 1993/1994, fostul portar al Milanului nu a primit gol timp de 929 de minute, depasindu-l la randul lui pe Dino Zoff, care a pastrat poarta intacta timp de 903 minute, in sezonul 1972/1973.

Dupa o etapa in care si Napoli a invins cu 3-1 pe Chievo, Juventus isi pastreaza avansul de trei puncte, cu zece meciuri ramase pana la final.

In deschiderea rundei a 28-a, Roma s-a distantat, in lupta pentru locul trei, dupa ce a invins-o pe principala ei rivala in lupta pentru ultima pozitie care duce in Champions League, Fiorentina, cu 4-1.

Aceasta etapa a fost una favorabila si Interului, care a trecut de Palermo cu 3-1, duminica seara, si s-a distantat, din nou, la patru puncte de rivala Milan. Rossoneri s-au impotmolit inca o data la Sassuolo, pierzand cu 2-0.