VIDEO / Svitolina castiga titlul la Kuala Lumpur dupa o finala de 6 ore cu Bouchard. Ucraineanca a lasat-o pe arbitra cu mana intinsa

elina-svitolina-KLElina Svitolina a castigat al patrulea titlu WTA din cariera, dupa ce a invins-o pe Eugenie Bouchard in finala BMW Malaysian Open de la Kuala Lumpur. Ucraineanca s-a impus cu 6-7(5) 6-4 7-5 dupa doua ore si 53 de minute de joc efectiv. De fapt, ultimul act a avut o durata de sase ore, intrucat meciul a fost intrerupt de patru ori de catre ploaie.

In primul set, Svitolina a reusit break-ul in game-ul al cincilea, insa canadianca a revenit si a egalat atunci cand adversara servea pentru castigarea primei manse. Setul a ajuns in tie-break, insa, dupa primele puncte, ploaia si-a facut aparitia pentru prima data. Genie a parut ca se simte mai bine la revenirea pe teren si a castigat cinci puncte la rand, reusind sa intoarca, de la 1-3, la 6-3.

Nord-americanca a inceput bine si setul secund, facand break-ul chiar in game-ul inaugural. Chiar daca insa a condus apoi si cu 4-2, Svitolina a castigat patru game-uri la rand si a impins partida in decisiv. Pana ca Elina sa isi treaca in cont mansa, meciul a mai fost oprit o data din cauza ploii.

Inainte de startul setului trei, Bouchard a solicitat interventia trainerului. Startul decisivului a intarziat insa si mai mult, din cauza celei de-a treia reprize de ploaie.

Aceasta mansa finala a inceput cu fiecare dintre jucatoare pastrandu-si serviciul in primele trei game-uri. Ucraineanca a facut apoi break, insa canadianca a revenit. La 2-3 pentru Svitolina, ploaia a inceput din noua si pentru o lunga perioada de timp nu s-a mai jucat din nou. In cele din urma, finala s-a reluat, iar Bouchard a ajuns sa serveasca pentru castigarea titlului la 5-4. Cu toate ca si-a pierdut serviciul la 0, in game-ul urmator, Genie a avut din nou break-ul in racheta, insa a ratat aceasta sansa. Pana la urma, Svitolina e trecut in fata, iar apoi, pe serviciul advers, a inchis meciul la a doua sansa.

La final insa, ucraineanca a lasat-o pe arbitra de scaun cu mana intinsa, dupa ce, la 5-5, a avut o alta reactie nervoasa la adresa acesteia:

In urma acestui succes, Elina Svitolina va urca o cinci locuri in WTA Ranking, pana pe 14,. Aceasta va fi, totodata, si cea mai inalta pozitie pe a ocupat-o pana acum ucraineanca de 21 de ani in cariera.

De parta cealalta, Genie Bouchard putea reveni in Top 40 daca ar fi castigat. Finala ii va aduce insa fostei finaliste de la Wimbledon un salt de zece locuri, pana pe treapta a 42-a.