VIDEO / Chiriches, omul extremelor pentru Napoli: gafa de incepator si gol cu capul! Partenopeii redevin momentan pe locul 1

chiriches-gol-napoliNapoli a redevenit pentru moment lider in Serie A dupa victoria de pe San Paolo, 3-1 cu Chievo. La gazde a revenit in primul 11 si fundasul roman Vlad Chiriches, care a fost unul dintre protagonistii partidei.

Titular dupa aproape doua luni in Serie A, Chiriches i-a luat locul suspendatului Raul Albiol in defensiva gazdelor insa a inceput dezastruos meciul. In minutul 2, fundasul roman a incercat un dribling, din postura de ultim aparator, in fata lui lui Nicola Rigoni, la circa 30 de metri de poarta. Mijlocasul lui Chievo i-a suflat insa mingea, a tasnit spre poarta si, de la marginea careului, a sutat imparabil pentru Pepe Reina, deschizand scorul.

Totusi, gazdele au reactionat repede, iar dupa patru minute au reusit egalarea, prin Higuain, care a ajuns la 26 de goluri marcate in campionat. Aflat la doar al saselea meci in Serie A in acest sezon, Chiriches si-a reparat greseala in minutul 39, cand a inscris cu o lovitura de cap, din centrarea lui Jorginho, si a dus scorul la 2-1.

Cu 20 de minute inainte de final, Napoli a marcat golul desprinderii prin Callejon, dupa o pasa primita de la noul intrat Allan.

In urma acestei victorii, Napoli isi recapata pozitia de lider in Serie A, cel putin pana la meciul lui Juventus, care joaca in deplasare cu Atalanta, astazi, de la ora 16:00. Cele doua rivale au cate 61 de puncte in clasament.