Dinamo ramane pe locul 2 in grupa din Cupa EHF dupa victoria cu Aalborg, la Buzau

dinamo-handbal-masculinHandbalistii de la Dinamo Bucuresti s-au impus in meciul cu formatia daneza Aalborg Handball, scor 28-25 (17-12), sambata, in Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzau, in Grupa A a Cupei EHF. Echipa bucuresteana a bifat a doua sa victorie in grupa si si-a consolidat locul al doilea.

Liderul Ligii Nationale a inceput cu dreptul si a condus cu 2-0 (min. 3), danezii au egalat (2-2, min. 6), dar apoi Dinamo s-a desprins la trei goluri, 5-2 (9). Dinamo si-a marit avantajul la cinci goluri, 12-7 (20), iar diferenta maxima a fost de sapte goluri, 15-8 (25), pentru ca la pauza scorul sa fie de 17-12 pentru echipa lui Eliodor Voica.

Aalborg a avut un reviriment in debutul reprizei secunde, apropiindu-se la doar doua goluri, 18-16 (37), dar apoi Dinamo a refacut ecartul, 21-16 (46). Dinamo si-a mentinut constant un avans de patru-cinci goluri, iar in cele din urma a castigat fara emotii cu 28-25.

Golurile echipei noastre au fost inscrise de Jakov Vrankovic – 8 goluri, Ciprian Sandru 7, Pierre-Yves Ragot 6, Mihai Asoltanei 2, Adrian Balut 2, Liviu Mironescu 2, Marius Mocanu 1.

Pe primul loc in Grupa A se afla echipa germana SC Magdeburg, cu 6 puncte, urmata de Dinamo, 5 p, Fraikin BM Granollers, 2 p, Aalborg Handball, 1 p. Dinamo va juca si urmatorul meci tot acasa, pe 20 martie, cu Fraikin BM Granollers.