UPDATE / Nationala feminina a pierdut duelul cu Coreea de Nord si a ratat calificarea in sferturile de finala ale CM

samaraUPDATE / Nationala feminina a Romaniei de tenis de masa a pierdut, joi dimineata, duelul cu Corea de Nord, scor 0-3, si a ratat calificarea in sferturile de finala ale competitiei de la Kuala Lumpur.

UPDATE / Desi am inceput cu o infrangere, Daniela Dodean Monteiro – Pota Georgina 1-3, Romania s-a impus in fata Ungariei, scor 3-1. Punctele noastre au fost aduse de Elizabeta Samara (2) si Bernadette Szocs.

Selectionata feminina de tenis de masa a Romaniei disputa miercuri, de la ora 10:30, contra Ungariei, meciul decisiv pentru ocuparea locului 3 in grupa A, care asigura prezența in barajul pentru calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Malaezia.

Dupa patru runde disputate, Romania si Ungaria sunt la egalitate, pe locul 3, ambele cu cate doua victorii, in spatele Chinei si Taiwanului, care au punctaj maxim.

Antrenorul Viorel Filimon va alcatui cea mai buna echipa, Eliza Samara, Daniela Dodean Monteiro si Bernadette Szocs, vicecampioane europene anul trecut.

Rezultate inregistrate in grupa A: Romania – Malezia 3-0, China – Ungaria 3-0, Taiwan – Spania 3-2, Romania – Spania 3-0, China – Malaezia 3-0, Taiwan – Spania 3-0, Romania – China 0-3, Ungaria – Spania 3-0, Romania – Taiwan 1-3, China – Spania 3-0, Ungaria – Malaezia 3-0.

Clasament grupa A: 1. China 8 p, 2. Taiwan 8 p, 3. Romania 6 p, 4. Ungaria 6 p, 5. Spania 4 p, 6. Malaezia 4 p.

Castigatoarele celor patru grupe se califica direct in sferturi, au bye in optimi. Pe pe tabloul de 16 vor intra cele 8 echipe clasate pe locurile 2 si 3.

Echipa Romaniei, vicecampioana europeana in 2015, a terminat pe locul 5 ediția trecuta a CM 2014, dupa China, Japonia, Singapore si Hong Kong.

La masculin, Romania a obtinut, miercuri dimineata, prima victorie din grupa D, scor 3-2 cu Italia. Punctele tricolorilor au fost realizate de Ovidiu Ionescu (2) si de Hunor Szocs (1).

Astfel, Romania a terminat grupa pe locul 5, cu 6 puncte, la egalitate cu Italia, departajata insa de victoria directa.