VIDEO / Meciul PAOK – Olympiacos a fost suspendat cu cateva minute inainte de final, dupa ce fanii au invadat terenul

paok-olympiacosPartida de la Salonic, dintre PAOK si Olympiacos, din semifinalele Cupei Greciei, a fost intrerupta in minutul 89, dupa ce fanii ”alb-negrilor” au intrat pe teren si s-au batut cu fortele de ordine, numultumiti de deciziile arbitrului.

In minutul 86, atunci cand oaspetii conduceau cu 2-1, PAOK a cerut penalty, dupa un fault al portarului Kapino asupra lui Robert Mak. Arbitrul a refuzat insa sa acorde lovitura de pedeapsa si, dupa ce i-a avertizat pe Tzavellas (PAOK) si Seba (Olympiacos), iar oaspetii au facut si doua schimbari, l-a eliminat pe jucatorul slovac. Dupa primirea cartonasului rosu, Mak s-a indreptat spre arbitrul aditional, cel care i-ar fi spus centralului sa-l trimita la cabine, pentru a-i strange mana, insa oficialul a refuzat. In acel moment, fanii lui PAOK au inceput sa arunce cu fumigene in teren, iar meciul nu s-a mai putut relua. Suporterii au patruns apoi pe teren si s-au luat la bataie cu fortele de ordine.

Scorul in acest meci a fost deschis chiar de catre slovacul Mak, in minutul noua. Veteranul Esteban Cambiasso a fost cel care a egalat in minutul 27 cu o lovitura de cap, iar David Fuster a facut 2-1 pentru echipa din Pireu, in minutul 27. Cel mai probabil, Olympiacos va castiga aceasta prima mansa a semifinalelor Cupei Greciei cu 3-0, la masa verde.

Patrolul lui Olympiacos, Ivan Savvidis, a spus, dupa partida, ca nu-si va lasa echipa sa se deplaseze la Pireu pentru meciul retur, insa asta ar putea duce la o depunctare a lui PAOK in campionat.

Asemenea evenimente sunt des intalnite in fotbalul grec. In acest sezon, inclusiv derby-ul Panathinaikos-Olympiacos fiind abandonat inainte sa inceapa, din cauza incidentelor cauzate de suporterii ”verzilor”.