Inter, aproape sa reuseasca o calificare ce parea imposibila. Sansa a dus-o insa pe Juventus in finala Coppei Italia

bunucci-inter-juveDupa ce AC Milan s-a calificat fara probleme in finala Coppei Italia, in urma unei victorii cu 6-0, la general, in fata Alessandriei, echipa din Lega Pro (divizia a treia), si Juventus a reusit acelasi lucru, insa ”Bianconeri” au fost aproape de dezastru, desi au castigat in prima mansa cu 3-0 in fata lui Inter.

”Nerazzurri” au reusit o a doua mansa aproape perfecta si au recuperat deficitul de trei goluri. Dupa 90 de minute, scorul a fost 3-0 pentru echipa lui Mancini, in urma golurilor reusite de croatii Marcelo Brozovic si Ivan Perisic. Primul a deschis scorul in minutul 16, cu un sut de la marginea careului, apoi, imediat dupa pauza (minutul 49), fostul jucator al lui Dortmund si Wolfsburg a punctat din careul mic, dupa pasa lui Eder. In minutul 82, cei doi ex-iugoslavi au ”colaborat” si la golul al treilea, Brozovic transformand, cu ceva emotii, penalty-ul obtinut de Perisic. Mai mult, acesta din urma putea sa evite prelungirile, insa Neto s-a impus incredibil, in minutul 90.

In extra time, Juventus a avut mai multe sanse decat Internazionale, insa bara si Carrizo s-au opus in fata ui Zaza, resepctiv, Morata.

La loviturile de departajare, toti cei cinci jucatori desemnati de catre Max Allegri, Barzagli, Zaza, Pogba, Morata si Bonucci, au transformat, in timp ce, de la Inter, acest lucru l-au facut doar Brozovic, Manaj si Nagatomo. Palacio, al doilea executant al clubului din Milano, a luat la tinta transversala, in tentativa sa de a rupe plasa.

Juve merge astfel in finala, acolo unde o asteapta rivala Milan. Ultimul act este programat pe 21 mai, pe Stadio Olimpico din Roma.

Chiar daca victoria de miercuri nu o ajuta practic cu nimic pe Inter, trebuie spus ca ”Nerazzurri” au aratat cu totul diferit in comparatie cu precedentele doua editii ale Derby d’Italia, cea din turul semifinalelor si cea de duminica, din campionat. Ambele meciuri au fost castigate de Juventus pe propriul stadion cu 3-0, respectiv 2-0.