Bayern, la prima infrangere pe Allianz Arena in acest sezon. Borussia Dortmund s-a apropiat la cinci puncte inaintea meciului direct

bundesliga-24Distanta dintre Bayern Munchen si Borussia Dortmund s-a redus la cinci puncte, chiar inaintea meciului direct de pe Signal Iduna Park, de sambata, in urma rezultatelor din etapa intermediara disputata la mijlocul acestei saptamani.

Bavarezii au suferit prima infrangere pe teren propriu in acest sezon, dupa ce Mainz a castigat cu 2-1 pe Allianz Arena, chiar daca raportul suturilor a fost 16-5 in favoarea echipei lui Guardiola. Jairo a deschis scorul in minutul 26, stabilind si scorul pauzei. Egalarea lui Bayern a venit in minutul 64, cand Arjen Robben a marcat cu un sut de la distanta. Golul victoriei lui Mainz a venit in finalul meciului, cand columbianul Jhon Cordoba, intrat pe teren in minutul 60, a punctat cu un sut de la marginea careului.

Borussia Dortmund, in schimb, a castigat la Darmstadt, cu 2-0, dupa golurile lui Adrian Ramos (38) si Erik Durm (53), luandu-si revansa pentru cele doua puncte pierdute pe final in meciul din tur disputat impotriva nou-promovatei.

Desi a avut o evolutii remarcabile in ultimele doua etape, Alexandru Maxim a fost din nou rezerva la Stuttgart si a intrat pe teren abia in minutul 66, in locul lui Gentner, in infrangerea svabilor de la Gladbach, 0-4 (T. Hazard 16, Raffael 60, Herrmann 68, Grosskreutz 90-autogol).

Cel mai surprinzator rezultat din aceasta etapa a 24-a din Bundesliga este succesul categoric obtinut de Werder Bremen, la Leverkusen, 4-1. In meciul de pe BayArena, veteranul Claudio Pizarro a reusit un hat-trick (55, 65-penalty, 83). Celelalte goluri au fost marcatede Fin Bartels, care a deschis scorul in minutul 5 si de Papy Djilobodji, autogol in minutul 69.