Cupa Romaniei la hochei merge la Miercurea Ciuc via Brasov!

sc-miercurea-ciucSport Club Miercurea Ciuc n-a mai ratat Cupa Romaniei la hochei ca in urma cu un an in finala cu Corona Brasov, impunandu-se in prima zi de martie cu 3-2 in fata echipei Steaua Rangers. Intr-o partida gazduita de patinoarul din orasul de la poalele Tampei.

A fost un meci spectaculos, cu doua reprize adjudecate de ciucani, 2-1, 1-0 si una, ultima, de bucuresteni, care au ratat multe situatii pe parcursul partidei. Letonul Ozols a deschis tabela in minutul 8, cu un sut parabil, iar Gecse l-a majorat in penultimul minut al primei reprize, pentru ca ucraineanul Bondariev sa reduca diferenta cand mai erau cinci secunde.

Alexeev, unul dintre rusii harghitenilor, a dus scorul la 3-1 in minutul 29, iar conationalul Zabludovski, de la stelisti, a deviat in poarta sutul lui Emelianenko, cu sapte minute inaintea finalului. Tabela a ramas nemodificata, desi fiecare echipa a jucat cate doua minute in inferioritate numerica. Urmeaza semifinalele si finala Campionatului National.

De cateva zile a inceput faza finala a Ligii MOL, fara niciuna dintre cele doua echipe din tara noastra, pentru prima oara in ultimii ani. Sport Club Miercurea Ciuc a ocupat locul 7, la incheierea sezonului regulat, la trei puncte de Ferencvaros Budapesta, ultima calificata, iar Corona Brasov a fost „lanterna rosie”.