Napoli si Juventus defileaza in Serie A! A cincea victorie consecutiva pentru echipa lui Chiriches, a 12-a pentru bianconeri

hamsik-napoli-empoliGruparea de pe San Paolo si campioana Italiei isi continua parcursul impecabil in Serie A. Napoli, la care Chiriches a fost rezerva neutilizata, a invins-o pe Empoli cu 5-1, iar Juventus a trecut, in deplasare, de Chievo, scor 4-0.

Dupa ce a fost condusa, echipa lui Maurizio Sarri a intors rezultatul in numai 4 minute, dupa doua executii senzationale ale lui Lorenzo Insigne. In minutul 33, mijlocasul stanga a centrat perfect, la intalnire, la reusita cu numarul 22 din acest sezon a lui Gonzalo Higuain, argentinianul indeplinind o simpla formalitate. 4 minute mai tarziu, Insigne a executat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri, trimitand mingea in vinclul portii lui Lukasz Skorupski.

In repriza secunda a iesit la rampa spaniolul Jose Callejon. Mai intai l-a presat pe Camporese, care si-a marcat un autogol (’52), iar pe final a reusit o dubla, in minutele 83 si 88.

La randul sau, Juventus a obtinut, pe terenul lui Chievo, a 12-a victorie consecutiva in Serie A, egaland astfel recordul clubului de succese la rand in campionat.

Alvaro Morata a deschis scorul inca din minutul 6 si a reusit dubla in minutul 40. Scorul a luat proportii in repriza secunda. Pogba i-a pasat decisiv lui Alex Sandro, care l-a invins pe Bizzarri si a semnat a doua reusita in tricoul lui Juventus. Francezul a marcat si el, consfintind scorul final, 4-0, in minutul 67.

In urma acestor noi succese, Napoli si Juve s-au desprins in fruntea clasamentului, cu 50, respectiv 48 puncte. Pe 3 este Fiorentina, cu 42 de puncte, urmata de Inter Milano, 41 puncte, dar cu un meci in minus, derby-ul cu AC Milan.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,