Debut perfect pentru Galca la Espanyol Barcelona! Ce a declarat antrenorul roman dupa victoria cu Levante

galca-espanyol-levanteAntrenorul roman Costel Calca a debutat cu dreptul la noua sa echipa, Espanyol Barcelona. Formatia catalana s-a calificat in optimile Cupei Spaniei dupa ce a invins-o aseara, pe propriul teren, in mansa secunda, pe Levante, scor 2-1. In meciul tur, scorul a fost egal, 1-1.

Pe „Power8 Stadium” din Cornella de Llobregat, Levante a deschis rapid scorul, in minutul 8, la o executie perfecta din lovitura libera a lui Verza. Peste numai 7 minute, Burgui a restabilit egalitatea. Catalanii au continuat sa preseze si la 7 minute dupa pauza, Caicedo a marcat golul calificarii dupa o actiune personala.

La finalul meciului sau de debut, Costel Galca a analizat pentru presa iberica prestatia lui Espanyol. „Cel mai important lucru este ca am castigat. Desi am fost condusi cu 1-0, echipa a reactionat extrem de bine. Ne-am creat o multime de ocazii si am facut foarte bine tranzitia pozitiva. La 1-1 am pierdut mijlocul terenului si am facut un pas inapoi. Am si ratat niste ocazii si poate ca acest lucru ne-a afectat. Dar spre final am revenit bine in joc si ne-am impus„, a declarat Galca, conform Mundo Deportivo.

Tehnicianul de 43 de ani a subliniat si care sunt asteptarile sale in privinta jocului lui Espanyol. „Trebuie sa avem mai multa consistenta in joc daca vrem sa fim o echipa mare. Avem nevoie de o posesie mai buna si sunt increzator ca asa va fi pentru ca avem cativa jucatori extrem de talentati„, a mai spus Galca.