HCM Baia Mare – Rostov 20-22, in Grupa A din Liga Campionilor

hcm-baia-mareHCM Baia Mare a suferit a doua infrangere consecutiva in Grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin, 20-22, cu Rostov pe Don, campioana Rusiei. Echipa pregatita de Aurelian Rosca a pierdut si acum o saptamana, tot pe teren propriu, meciul cu norvegienele de la Larvik.

Echipa baimareana are in acest moment sanse foarte mici sa repete parcursul din sezonul trecut, cand a ajuns pana in sferturile de finala. Singura victorie s-a inregistrat in primul meci, 33-27, pe terenul lui Krim Ljubljana, echipa cotata drept cea mai slaba din grupa.

Rusoaicele s-au aflat mai tot timpul la carma jocului, avand 9-6 in min. 19, 13-10 la pauza, 15-12 in minutul 36. Desi Rostov a dat senzatia ca nu a prins cea mai buna zi in acest meci, baimarencele nu au fost capabile sa profite de acest lucru, astfel incat parcursul european devine din ce in ce mai dificil.

Urmatorul meci din Grupa A a Ligii Campionilor pentru HCM Baia Mare se va disputa sambata, 7 noiembrie, pe terenul adversarelor din aceasta seara, Rostov pe Don.