Steaua CSM Eximbank si, mare surpriza, Unics Kazan, invinse acasa in EuroCup!

Steaua-baschetDesi intalnea la Polivalenta bucuresteana o formatie, Banvit Bandirma, din Turcia, fara victorie in primele doua meciuri din grupa D a EuroCup, Steaua CSM Eximbank a pierdut la o diferenta de 14 puncte. A fost invinsa, surprinzator in fata propriilor suporteri, si puternica echipa rusa, Unics Kazan. Doar Trabzonspor Medical Park a reusit sa castige acasa.

Teamul pregatit de Hristu Sapera a avut o evolutie departe de valoarea lotului, parasind terenul invins cu 64-78, dupa ce la pauza tabela de marcaj arata 25-41. Oaspetii au condus in sfertul al treilea cu 52-38.

Moerman, 16 si Salughter, 14 au fost principalii realizatori ai echipei turce. Din echipa noastra pot primi nota de trecere doar Nicoara, 17 puncte, 13 recuperari, double-double, Amis, 13 si Marinovic, 12. Aris Salonic a castigat la Kazan cu 74-73 dupa prelungiri (32-32, 64-64, 10-9), dar se putea impune in timpul regulamentar daca grecul Kaiamkoglu nu restabilea egalitatea cu un cos de 3 in ultima secunda!
Cosgeterul intalnirii a fost americanul Mc Neal, 20, secondat de conationalul Hagins,
16. Trabzonspor Medical Park a trecut de Buducnost Voli Podgorica la doua cosuri, 75-71 (33-36).

Miercurea viitoare, reprezentanta tarii noastre va avea un nou meci dificil, in fieful cipriotilor de la Aris Salonic.