EXCLUSIV / Vasile Dochita: ”Eu nu am crezut ca o sa ne calificam sau ca o sa dam trei goluri cu Astra. (…) Arbitru a rupt meciul.”

dochitaFC Brasov a fost aproape sa produca una dintre surprizele optimilor de finala din Cupa Romaniei, dupa ce a revenit de la 0-3 si a impins in prelungiri meciul cu Astra. Presedintele clubului de sub Tampa, Vasile Dochita, a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Trafic Sport”, ca nu a crezut ca echipa lui Adi Szabo va reusi sa inscre trei goluri in poarta liderului din Liga 1. Cu toate acestea, oficialul brasovean a fost nemultumit de arbitraj si a adaugat ca nu a inteles de ce arbitrul a trebuit sa elimine un jucator in ultimele minute.

Eu nu am crezut ca o sa ne calificam sau ca o sa dam trei goluri cu Astra, dar am avut incredere in baieti ca nu o sa ne facem de rusine. A fost 3-0 pentru Astra, in repriza a doua am facut doua schimbari, ei au crezut ca jocul s-a terminat…

Eu i-am spus domnului arbitru ca nu era cazul sa dea afara un jucator in minutul 116. A rupt meciul. Nici nu avea motive sa-i dea rosu.

Am pierdut doua puncte acasa. In deplasare jucam mai bine, dar acasa jocul lasa de dorit in multe privinte. Eu cred ca echipa are valoare si o sa ne revenim. N-am ajuns inca nici macar la mijlocul clasamentului. Noi vrem sa ajungem in play-off.

Asta vara, erau doi jucatori in echipa. Restul, toti sunt noi. Incercam sa aratam mai bine in viitor.

Speram ca, pana pe 31 octombrie, sa achitam salariile pe septembrie. Cheltuielile sunt altele in Divizia A si altele in Divizia B. Din pacate, domnul Neculaie a ramas singur.

Principalul contracandidat e Gaz Metan. Ei au ramas cu aceleasi salarii ca la Divizia A. Au adus alt antrenor, un antrenor bun si uitati ca au castigat cu 5-0 in deplasare”, a declarat Vasile Dochita, la Sport Total FM.