Noua Zeelanda-Australia, finala de vis a Cupei Mondiale de rugby!

australia-argentinaDupa Noua Zeelanda, dubla castigatoare a Cupei Mondiale, o alta echipa de la Antipozi cu acelasi palmares, Australia, s-a calificat in finala de sambata viitoare. Dupa o victorie lejera, 29-15 (19-9) cu Argentina, partida urmarita din tribune de Diego Armando Maradona, ale carui rugaciuni n-au contribuit la succesul nationalei tarii sale.

Wallabies, cum mai e denumita reprezentativa din tara cangurilor, a etalat un joc bine elaborat, cu o aparare ferma, care n-a primit niciun eseu si un pachet de inaintare, ce a culcat de patru ori balonul in terenul de tinta al adversarilor. O data prin Simmons, in minutul 2 si de trei ori consecutiv prin Ashley Cooper, in minutele 10, 32 si 72. Celeallte puncte au fost aduse dupa doua transformari si o lovitura de pedeapsa reusite de Folley.

„Pumele” n-au jucat rau, inscriind prin Sanchez din cinci lovituri de pedeapsa, acesta devenind principalul marcator al editiei, cu 86 puncte. Au fost de trei ori in apropierea buturilor adverse, dar n-au reusit eseul de onoare. Vor juca finala mica impotriva Africii de Sud vineri seara, incercand sa reediteze clasarea pe locul 3 obtinuta in 2007.