FINAL / FC Steaua – Pandurii 1-1. Campioana nu profita la maximum de infrangerea liderului! Gorjenii, 9 etape fara infrangere !

FCSB-PanduriiCea de-a doua partida a zilei in Liga I s-a desfasurat pe Arena Nationala, unde Steaua, campioana in exercitiu, a primit vizita echipei Pandurii Tg. Jiu, cea mai in forma echipa din acest moment a campionatului.

Asa cum era de asteptat, Pandurii a venit in Capitala pentru cel putin un punct si l-au obtinut, desi au meritat victoria. Radut a deschis scorul in minutul 5, dupa o actiune in marginea terenului a gorjenilor care a lasat masca intreaga aparare stelista. O data cu trecerea timpului, jocul campioanei nu s-a ridicat la nivelul asteptat, iar gorjenii pareau tot mai siguri de victorie. Tade a fost aruncat in atac in partea a doua a jocului si parca ofensiva gazdelor a inceput sa mai miste, abia dupa minutul 65. Oaspetii si-au vazut de joc si au trecut pe langa majorarea scorului prin Droppa si Hora, acesta din urma lovind si bara. In minutul 86, Muniru a ramas inexplicabil de liber in careul mic, dupa o centrare a lui Hamroun, si a marcat un gol la care nici cel mai infocat fan stelist nu s-ar mai fi asteptat.

Echipe care au evoluat:

STEAUA: Niță – Alcenat, Varela, Toșca, Guilherme – Filip, Stanciu, Kharja – Popa, Chipciu, Hamroun
Rezerve: Cojocaru – Carp, Papp, Muniru, Tade, Breeveld, Tahar
Antrenor: Dumitru Dumitriu

PANDURII: Mingote – Ungurușan, Vasco, Săpunaru, Momcilovici – Mrzljak, Droppa – Răduț, Nistor, Nicoară – Hora.
Rezerve: Stanca, Grecu, Filipetto, V. Munteanu, Erico, Ciucur, Wellington
Antrenor: Eduard Iordanescu

Etichetat cu: , , , , , , , ,