Dinamo Kiev – Chelsea 0-0. Mourinho plange dupa un penalty neacordat: ”Arbitrul a fost slab si naiv”

jose-mourinho-kievDupa o victorie clara in Premier League, cu Aston Villa, Chelsea a calcat din nou stramb, remizand la Kiev, 0-0 cu Dinamo, in a treia etapa a grupelor UEFA Champions League. In opinia lui Jose Mourinho, o parte din vina pentru acest semiesec apartine arbitrului Damir Skomina, care nu a acordat un ”penalty clar” pentru ”albastrii” in prima repriza.

”The Special One” l-a catalogat pe centralul sloven drept ”slab si naiv”, citandu-l pe Arsene Wenger, care, la randul sau, l-a caracterizat astfel pe Mike Dean, arbitrul de la Chelsea-Arsenal 2-0. Atunci, portughezul a fost scandalizat de faptul ca francezul nu a fost sanctionat de Federatie, iar el, in schimb, a fost suspendat un meci si amendat cu 50.000 de lire sterline pentru ca a spus despre oficialul jocului pierdut de echipa sa cu Southampton (1-3) ca ”i-a fost frica sa ia decizii in favoarea lui Chelsea” si, de asemenea, nu a dat un ”penalty imens”.

Arbitrul a fost slab si naiv. A fost un penalty imens. Nu stiu ce face arbitrul din spatele portii, pentru ca nici el nu a luat o decizie clara.

Cand rezultatul e 0-0 si un asemenea penalty nu este acordat, cred ca e un moment crucial al jocului.

Impotriva lui Porto a fost un hent clar, in ultimul minut. Nu s-a dat penalty, a fost o decizie cruciala pentru rezultatul jocului.

Astazi nu a fost in ultimul minut, dar a fost un penalty clar. Nu stiu. Arbitrul n-a vazut? Arbitrul a decis sa nu-l dea?

Cred ca arbitrul a fost foarte bun. Vorbesc serios. Cred ca a facut o singura greseala si, de exemplu, la Cupa Mondiala de Rugby, cred ca arbitrul din meciul Scotiei a fost foarte bun, dar a facut o singura greseala si, din cauza ei, Scotia plange acum”, a declarat Mourinho dupa meci, pentru BT Sport.

Cu toate ca plange dupa acel penalty, portughezul nu este foarte dezamagit de acest rezultat de egalitate:

Pentru 70-75 de minute am avut controlul, initiativa, ocaziile. Am lovit bara, am avut penalty, am avut totul, dar nu am marcat.

In repriza a doua a fost putin mai periculos, pentru ca ne doream sa castigam, simteam ca putem, dar, in acelasi timp, nu puteam pierde. Daca pierdeam, trebuia sa batem acasa si am fi fost la limita. Asa, nu suntem la limita. Chiar si jucatorii, in ultima parte a meciului, au simtit presiunea.

Rezultatul este acceptabil, pentru ca ne mentine intr-o pozitie buna. Avem un meci acasa, apoi Dinamo joaca impotriva lui Porto, deci au de pierdut puncte. Suntem pe trei, dar suntem intr-o pozitie stabila”, a mai zis Mourinho.