Marc Marquez s-a impus la Phillip Island, in cea mai spectaculoasa cursa a sezonului si a ajuns la a 50-a victoria

marc-marquez-ausMarc Marquez a obtinut a 50-a victorie din cariera (aici fiind incluse si victoriile de la Moto2 si fosta clasa 125 cc), dupa ce s-a impus in Marele Premiu al Australiei, pe circuitul de la Phillip Island, in poate cea mai spectaculoasa cursa din acest sezon. Rivalii din lupta pentru titlul de campion mondial, Jorge Lorenzo si Valentino Rossi, au incheiat pe locurile doi, resepctiv patru. Podiumul a fost completat de Andrea Iannone, iar Dani Pedrosa a sosit al cincilea.

Diferenta dintre campionul mondial en-titre si Lorenzo, care s-a apropiat la doar 11 puncte de liderul clasamentului general, Rossi, a fost de mai putin de 25 de sutimi.

Primul lider al cursei a fost Iannone, insa, italianul a avut putin ghinion, lovind in plin un pescarus. Imediat, Lorenzo a preluat conducerea. Spaniolul de la Yamaha parea ca se poate desprinde in invingator dupa turul al saptelea, insa avansul sau a inceput sa scada treptat odata cu turul al 13-lea. In scurt timp, Lorenzo avea sa fie ajuns, cu zece tururi ramase pana la final, de Marquez, Iannone si Rossi.

Cu sapte tururi inainte de final, Lorenzo s-a distantat din nou la o secunda in fata celor trei, insa nici de data asta ecartul nu a fost suficient. Marquez, ajuns al treilea, a trecut din nou de Iannone si a plecat in urmarirea conationalului sau, pe care l-a depasit chiar in ultimul tur.

Chiar daca s-a clasat doar al patrulea si a mai pierdut din avansul de la ”general”, Rossi a bifat astazi a 328-a cursa din cariera, egalandu-l pe Loris Capirossi, in ierarhia motociclistilor cu cele mai multe starturi in Campionatul Mondial.