Victorie importanta pentru Adreea Mitu la turneul de la Linz. A eliminat in primul tur o jucatoare de Top 10 WTA

mituAndreea Mitu a obtinut cea mai mare victorie a carierei, reusind sa treaca in primul tur al turneului de la Linz de Lucie Safarova, a saptea jucatoare a lumii. Romanca, locul 95 WTA s-a impus neasteptat de usor, in doar doua seturi, dupa o ora si 18 minute.

Setul inaugural a inceput in forta pentru Mitu, care s-a distantat rapid la 3-0. Cehoaica a revenit inssa in joc si a redus din diferenta, apropiindu-se la 2-3. Romanca a reusit imediat un rebreak si s-a distantat la 5-2. Niciun break nu s-a mai facut pana la final, oar Mitu a castigat setul 1 cu 6-3.

Setul secund a fost decis de un singur break facut de reprezentanta noastra la scorul de 3-3. Andreea nu a cedat nici un game pe propriul serviciu si s-a impus in final cu 6-4, obtinand calificarea in turul doi.

In turul doi Mitu are parte de un meci mai lejer, in fata germancei Anna-Lena Friedsam, locul 118 WTA, care a trecut in runda inaugurala de Magdalena Rybarikova (77 WTA), cu 6-3, 6-3.

Calificarea in turul doi i-a asigurat romancei un cec de 2669 de euro si 30 de puncte WTA.