EXCLUSIV / Alin Petrache: „Puteam sa obtinem mai mult din meciul cu Italia! Societatea ne-a adus in stadiul in care ne aflam acum […]”

rugby-romania-italiaNationala de rugby a Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Italiei cu scorul de 32-22 (22-3), duminica, pe Stadionul Sandy Park din Exeter, in ultimul sau meci din Grupa D a Cupei Mondiale 2015, din Anglia si Tara Galilor. Din pacate, „Stejarii” au ratat calificarea directa la editia viitoare a competitiei, desi au dominat categoric a doua repriza cu italienii, atunci cand au marcat trei eseuri in ultimele 14 minute.

Poate ne vom mai intalni cu Italia si poate ca atunci ii vom bate. Chiar am avut o echipa care sa reuseasca asta, insa emotiile si-au spus cuvantul, plus ca nu reusim sa ne gandim la victorii cu echipele mari. Din pacate, societatea romaneasca ne-a facut sa fim asa sa fim mici …

Nu e usor sa joci in fiecare meci cu un om mai putin timp de 10 minute. Asta inseamna ca mentatlitatea este franta uneori si nu gandim ca o echipa. Echipele mari gandesc asupra acestor greseli si incearca sa faca cat mai putin astfel de erori.

Una peste alta, a fost unul dintre cele mai bune turnee ale noastre. Sa nu mai spun ce s-ar fi intamplat daca obtineam si victoria in fata Italiei, ca se putea. Sper ca data viitoare sa nu mai ratam o astfel de sansa.

Ma multumeste faptul ca din urma vin copii, vin juniorii, dar avem nevoie de si mai multi copii care sa practice acest sport. Noi, ca natie, avem nevoie de educatie, care sa deschida orizonturile si mai mult copiilor.

Contractul nostru cu IRB putea sa fie unul si mai bun daca bateam Italia. Daca ne-am fi calificat direct la urmatoarea Cupa Mondiala, suma pe care am fi primit-o era una pe masura.”, a declarat presedintele COSR, Alin Petrache, la „Executii in direct”.