Sud-africanii au reusit scorul Cupei Mondiale din Anglia in fata americanilor!

africa-de-sudReprezentativa de rugby a Africii de Sud a realizat scorul Cupei Mondiale 2015, 64-0 (14-0) cu selectionata Statelor Unite, miercuri seara, la Stadionul Olimpic din Londra, in Grupa B.

Aripa Bryan Habana (32 ani, 114 selectii) a reusit nu mai putin de trei eseuri in acest meci si a egalat recordul de incercari (15) detinut de neozeelandezul Jonah Lomu la Cupa Mondiala.

Deoarece a marcat cel putin patru eseuri in acest meci, Africa de Sud a primit si punctul bonus ofensiv.

SUA este prima echipa care nu reuseste sa inscrie niciun punct intr-un meci de la actuala Cupa Mondiala.

Africa de Sud, care a debutat cu stangul la Cupa Mondiala din Anglia si tara Galilor, cu un esec rasunator in fata Japoniei, 32-34, s-a calificat, astfel, in sferturile de finala ale competitiei. Dubla campioana mondiala (1995, 2007) a reusit nu mai putin de zece eseuri in fata echipei SUA si va juca in sferturi cu echipa clasata pe locul secund in Grupa A, tara Galilor sau Australia, in data de 17 octombrie, pe Twickenham.

Africa de Sud este a sasea echipa calificata in sferturi, dupa tara Galilor, Australia, Franta, Irlanda si Noua Zeelanda.