EXCLUSIV / Mircea Paraschiv: ”E o victorie normala. Am inceput destul de timid, dar finalul a fost apoteotic.”

romania-vs-canadaRomania a reusit sa castige primul ei meci la Cupa Mondiala de Rugby 2015, dupa ce s-a impus cu 17-15 in fata Canadei, revenind de la 0-15. Fostul capitan al ”Stejarilor” a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Trafic Sport”, ca echipa lui Lynn Howells si-a dominat adversarul din punct de vedere fizic pe final, dar si l-a capitolul inaintare.

Dupa parerea mea e o victorie normala, pentru ca noi am reusit victorii cu Canada in ultimele intalniri. Acesta era un meci foarte important pentru echipa noastra. A fost un inceput destul de timid, dar finalul a fost apoteotic. Am reusit o victorie si ne-am indeplinit obiectivul de participare la Cupa Mondiala.

Eu mi-am dat seama ca meciul nu era jucat, cu toate ca, la pauza, Canada conducea cu 8-0 la pauza si apoi a mai marcat 15 puncte. Mi-am dat seama ca forta echipei noastre sta in inaintare. Se spune ca daca nu ai o inaintare puternica, nu ai nicio sansa sa castigi vreun joc.

Pe final, i-am dovedit din punct de vedere fizic. Am materializat mai bine jocul pe inaintare, am castigat balonul in anumite momente cheie. Echipa noastra a pus frecvent presiune pe echipa Canadei.

Eu sunt putin mai nationalist asa si as vrea ca echipa nationala sa fie formata doar din romani. Jucatorii romani au facut meciuri foarte bune de-a lungul timpului. Sigur, Kinikinilau a facut un meci foarte bun.

Meciul cu Italia are o conotatie de exceptie. Daca vom reusi o victorie cu Italia, ne vom califica direct la Cupa Mondiala din Japonia. Ne-au mai ramas patru zile pana la acest meci cu Italia. Nu as vrea sa incepem asa cum am inceput cu Canada. I-am simtit pe jucatori foarte emotionati”, a declarat Mircea Paraschiv la ”Sport Total FM.