Patru victorii in deplasare la debutul noii editii a Ligii Nationale masculine de baschet!

minge-baschetLiga Nationala masculina de baschet a inceput in forta, cu patru succese pe terenuri straine si doar doua victorii ale echipelor gazda. S-au impus in deplasare debutanta, daca se poate spune asa despre Dinamo Bucuresti, multpla campioana din urma cu ceva ani, SCM Universitatea Craiova, cu un lot serios remaniat, CSM Universitatea Oradea si CSU Atlassib Sibiu.

Desi au castigat doar la jumatate de cos, 79-78 (42-37), in fieful formatiei U BT Cluj-Napoca, dinamovistii au fost la carma jocului, conducand cu 52-43, iar spre final cu 74-71. Babkaunskas, de la oaspeti si Adamovic, de la gazde, au inscris cele mai multe puncte, 19. Bihorenii s-au impus in sala Regimentului de Garda, in care evolueaza Steaua CSM Eximbank, scor 72-68, dupa ce la pauza aveau un avans de noua lungimi, 41-32. Principalii marcatori au fost Amis, de la bucuresteni, 14, Mandache, 12 si Barac, 12 de la invingatori. Noul team din Banie a avut nevoie de prelungiri pentru a trece la Pitesti de BCM Universitatea. Dupa 27-28 la pauza si 52-52 la incheierea timpului regulamentar noua formatie a lui Burlacu s-a impus cu 64-58. In fine, sibienii au obtinut cel mai clar rezultat, 61-54 (27-26) la BC Timisoara, meci in care cosgeteri au fost Calota, 15 si Smith, 14.

Energia Tg. Jiu s-a intrebuintat destul de mult pentru a o intrece pe o alta promovata, Phoenix Galati, cu 72-62 (39-29). Cea mai clara victorie, 95-65 (43-25) a reusit-o BC Mures Tg. Mures cu Gaz Metan Medias, in fata propriilor suporteri.

In primele meciuri ale competitiei feminine s-a inregistrat o mare surpriza: infrangerea echipei UVG ICIM Arad, pe terenul noii promovate Phoenix Galati, 75-77 (37-46). Surprinde si diferenta de pe tabela de marcaj la finalul partidei ACS Sepsi SIC Sfantu Gheorghe-CSU Alba Iulia, 70-36 (33-26) in favoarea covasnencelor. O victorie dificila, 75-71 (33-33) a obtinut BCM Danzio Timisoara in confruntarea cu U Cluj-Napoca. Ultimele doua jocuri vor avea loc luni, CSM Satu Mre-CSBT Alexandria si marti, Rapid Bucuresti-CSM Targoviste.