Irlanda a invins Italia si s-a calificat matematic in sferturile de finala ale Cupei Mondiale

irlanda-italiaIrlanda a trecut de Italia cu 16-9 si a obtinut calificarea matematica in fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale de Rugby. Reprezentativa ”Trifoiului” este a doua echipa care reuseste acest lucuru in Grupa D, din care mai face parte si Romania, dupa Franta.

Irlandezii n-au fost condusi in niciun moment in meciul de pe Stadionul Olimpic din Londra. Sexton a adus primele trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa, insa Allan avea sa restabileasca egalitatea. ”Trifoiul” s-a distantat la sapte puncte dupa un eseu al lui Earls, transformat de Sexton, dupa care, acelasi Allan, a redus din diferenta, dintr-o lovitura de pedeapsa. Tot Allan avea sa mai semneze trei puncte dupa pauza, iar Italia se apropia la un punct (10-9). Imediat insa, Sexton a mai transformat doua lovituri de pedeapsa si a stabilit scorul final.

Clasament Grupa D:

1. Irlanda, 3 jocuri, 14 puncte
2. Franta, 3 jocuri, 14 puncte
3. Italia, 3 jocuri, 5 puncte
4. Canada, 3 jocuri, 1 punct
5. Romania, 2 jocuri, 0 puncte

Intr-un alt meci disputat duminica, Argentina a mai facut un pas spre calificare, dupa ce a castigat meciul cu Tonga, cu 45-16 (20-13), la Leicester. Echipa din Oceania a reusit primul eseu al jocului prin Morath, care insa a ratat transformarea. Sanchez a redus din diferenta (3-5) dintr-o lovitura de pedeapsa, dupa care ”Pumele” s-au distantat la 20-5, dupa eseurile lui Tuculet si Imhoff, transformate de Sanchez, si o lovitura de pedeapsa a aceluiasi transformeur.

O lovitura de pedeapsa transformata de Morath, un eseu al lui Tonga’uiha (netransformat de Morath) si o alta lovitura de pedeapsa a lui Morath au facut ca Tonga sa se apropie la patru puncte. Irelevant insa, intrucat Argentina avea sa mai marcheze inca 25 de puncte pana la final, prin Sanchez (doua lovituri de pedeapsa, un eseu reusit si transformat si alte doua transformari de eseuri), Montoya (eseu) si Cordero (eseu).