Calendarul Campionatului Mondial de Formula 1 va avea un numar record de curse in sezonul viitor

calendarSezonul viitor al campionatului de Formula 1 va avea un numar record de curse in sezonul viitor, 21 fata de 19 cate sunt in acest an. In calendarul Marelui Circ vor aparea inca doua curse.

Marele Premiu al Germaniei revine in calendar, iar o cursa in premiera se va desfasura la Baku. Cursa de la Baku va lua locul intrecerii din Canada.

Sezonul va incepe, ca de obicei, cu Marele Premiu al Australiei, de la Melbourne, si se va incheia la Abu Dhabi.

Alte cateva schimbari au mai avut loc in calendar. Marele Premiu al Rusiei a fost mutat in primavara, pe 1 mai, fata de 11 octombrie, cum este in acest an, in timp ce Marele Premiu al Malaeziei a fost programat toamna, pe 2 octombrie, fata de 29 martie. Cursele din Bahrain si China au facut „rocada” in calendar, iar Marele Premiu al Marii Britanii a fost decalat cu o saptamana si se va disputa in aceeasi zi cu finala Grand Slam-ului de la Wimbledon.