Dupa victoria in prelungiri in fata Frantei, Spania se va juca cu Lituania in finala EuroBasket 2015

spania-gasolAu fost doua semifinale extrem de echilibrate la Eurobasket2015, urmarite de peste 20.000 de spectatori pe stadionul din Lille. Din pacate pentru ei, favoritii au pierdut in prelungiri partida cu ibericii. In celalalt meci, Lituania s-a impus in fata Serbiei.

Spania a castigat cu 80-75 (17-20, 15-13, 16-23, 18-10, 14-9) un meci in care Pau Gasol a facut meciul vietii, inscriind 40 !) de puncte, dintre care 19 de la semidistanta si numeroase aruncari libere. De la gazde s-au remarcat, cu cate 14 puncte, Batum, care a trimis meciul in prelungiri si De Colo.

Lituania a obtinut victoria la o diferenta de trei puncte, 67-64 (35-34). Principalii marcatori au fost Valanciunas, 15 si Teodosic, 14. In ultimul sfert balticii au condus cu 52-43, dar sarbii s-au aoropiat la 53-54 si 64-65, cand mai erau 15 secunde. Rezultatul final avea sa fie decis de loviturile libere transformate de Seibutis si Kalnietis.

Finalele se vor disputa duminica dupa-amiaza. Franta si Serbia se vor duela pentru bronzul competitiei, iar Spania si Lituania pentru titlul continental.