Monica Ungureanu, locul 7 la CM de judo de la Astana

monica-ungureanuMonica Ungureanu a ocupat locul 7 in limitele categoriei 48 kg, luni, la Campionatele Mondiale de judo de la Astana (Kazahstan).

Ungureanu a invins-o in turul al doilea tur pe italianca Valentina Moscatt, in optimi a trecut de Asaramanitra Ratiarison (Madagascar), dar a cedat in sferturi in fata braziliencei Nathalia Brigida. Monica a fost intrecuta apoi in primul tur al recalificarilor de Marina Cerniak (Ucraina), iesind din cursa pentru medalia de bronz.

Tot la 48 kg, Violeta Dumitru a trecut in primul tur de uzbeka Mukadas Kubeeva, iar apoi a fost invinsa de unguroaica Eva Csernoviczki.

Japoneza Haruna Asami si argentinianca Paula Pareto se vor lupta pentru aur.

Romania este reprezentata la Astana de 10 judoka, urmand sa mai evolueze patru sportive, Andreea Chitu, Larisa Florian (ambele la 52 kg), Corina Caprioriu, Loredana Ohai (ambele la 57 kg), si patru sportivi, Cristian Bodarlau, Denis Mititelu (ambii la cat. 81 kg), Valentin Radu (100 kg) si Daniel Natea (+100 kg).