Simona Halep a revenit dupa un set pierdut la 0 la fata Radwanskai si s-a calificat in semifinalele Rogers Cup!

simona-halep-torontSimona Halep s-a calificat in semifinalele turneului Premier 5 de la Toronto dupa ce a invins-o pe Agnieszka Radwanska cu scorul de 0-6 6-3 6-1. Mai jos puteti urmari evolutia scorului din aceasta partida din sferturile de finala ale Rogers Cup:

A inceput partida.
Radwanska isi adjudeca primul game. Halep urmeaza la serviciu 1-0
Break pentru jucatoarea poloneza! 2-0
Simona nu-si gaseste ritmul in debut si este deja condusa cu 3-0
Meci greu pentru jucatoarea noastra, care isi pierde din nou serviciu, dupa ce a condus cu 30-0! 4-0
Un nou game reusit la pas de catre Radwanska, care conduce cu 5-0!

Halep nu cedeaza si face re-break! 3-4
Game Halep, sportiva noastra se afla foarte aproape de a egala situatia la seturi 3-5
Break si set Halep! 3-6

Setul decisiv incepe cu game adjudecat de Halep 0-1
Break Simona, sportiva noastra se desprinde 0-2
Game Halep, 0-3
Un nou break al sportivei noastre 0-4
Game Halep, care nu mai poate pierde jocul 0-5
Dupa ce Radwanska si-a facut serviciul, Halep a inchis meciul pe propriul serviciu. 0-6 6-3 6-1!

Dupa ce Halep a trecut cu 6-3 5-7 6-4, in aproape doua ore si jumatate de Angie Kerber, ”Aga” a avut parte de o partida aproape la fel de disputata cu Alize Cornet. A sasea favorita de la Rogers Cup a eliminat-o pe frantuzoaica tot in trei seturi, cu 6-2 4-6 6-4, in ceva mai mult de doua ore.

La meciuri directe, Radwanska o conducea pe Halep cu 4-3, insa trei dintre acestea au venit inainte ca romanca sa-si inceapa drumul catre varful clasamentului WTA.

Romanca va juca in semifinale cu castigatoarea partidei Lesia Tsurenko – Sara Errani, care va incepe imediat dupa Halep-Radwanska.

In sesiunea de seara vor avea loc sferturile de pe jumatatea superioara de tablou, Serena Williams – Robert Vinci si Belinda Bencic – Ana Ivanovic.